Volné kempování je v mnoha státech zakázáno

14.06.2019

Ideální dovolenou si asi každý představuje trochu jinak. Názory se rozcházejí zejména v otázce ubytování. Někdo si nedovede představit dovolenou bez luxusního hotelu s prvotřídní obsluhou a jiný potřebuje trochu více dobrodružství, a tak volí alternativní způsoby nocování. Což znamená nocleh na parkovišti anebo na odpočívadle u silnice.

  • Také patříte k těm, kteří si s noclehem hlavu nelámou?
  • Tak pozor, abyste se nesrazili s úředním šimlem nebo dokonce neporušili zákon příslušné země.

Jestliže vyrazíte do Ameriky nebo Austrálie, pak si starosti dělat nemusíte. Kde zalehnete, je každému jedno. Mírně benevolentní k turistům - dobrodruhům jsou i české zákony. Je ale zapotřebí si předem zjistit, jestli pozemek, na kterém chcete přečkat noc, není soukromým majetkem, národním parkem, CHKO nebo vojenským újezdem.

Jsou ovšem státy, kde se rozhodně nedoporučuje nad možností volného kempování ani přemýšlet.

  • K zemím, které mají v této otázce nulovou toleranci, patří Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko.
  • V Německu mohou v některých případech přimhouřit oko nad jednou nocí strávenou ve volné přírodě.
  • V Rakousku to mají nastavené podobně.
  • Jen je tu nebezpečí, že přesně neodhadnete to správné místo a pak Vás čeká docela tvrdý finanční postih.

Pozor na soukromé pozemky

Chystáte se do Itálie s karavanem nebo obytným autem? Správná volba. Právě tady Vám vycházejí vstříc dostatkem míst na přenocování. U turisticky zajímavých míst jsou tzv. STLP (stellplatz), kde můžete buď zadarmo nebo za skromný poplatek přenocovat. Nevyplatí se tedy riskovat pokutu, protože jinde je volné kempování zakázáno. Tak trochu sporné je to ve Francii. Pokud jde o soukromý pozemek, můžete se pochopitelně domluvit s majitelem. Jinde Vás mohou tolerovat, ale určitě ne několik dnů. Ideální je jen přespání a ráno odchod. A rozhodně nerozdělávat oheň a uklidit po sobě.

  • Kam ale můžete vyrazit bez obav, je Polsko.

Pokud se ovšem nerozhodnete nocovat v národním parku nebo na soukromém pozemku.